Πρωταθλητής Ευρώπης στα 100μ. ο 19χρονος Αθανάσιος Γκαβέλας!

Ακόμη μια πρωτιά, ακόμη ένα χρυσό, ακόμη μια φορά η Ελλάδα στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Πρωταθλητής Ευρώπης στα 100μ. ο 19χρονος Αθανάσιος Γκαβέλας!

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γκαβέλας, ο 19χρονος πρωταθλητής που κατάφερε να τερματίσει πρώτος στα 100μ. στην κατηγορία Τ12 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που πραγματοποιείται στο Βερολίνο.

Μπορεί ο χρόνος του στα προκριματικά να ήταν πιο γρήγορος και πιο συγκεκριμένα 11.27 με προσωπικό ρεκόρ, όμως, το 11.40 του τελικού ήταν αυτό που τελικά του χάρισε το χρυσό μετάλλιο.

Σημειώνεται ότι αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση μετά το χάλκινο που είχε κατακτήσει η Ανθή Λιάγκου στη σφαιροβολία.

Την ίδια στιγμή την τέταρτη θέση στη σφαιροβολία κατηγορίας 20, με προσωπικό ρεκόρ, κατέκτησε η Ζωή Μαντούδη, ενώ στον ίδιο τελικό η Βαλασία Κυργιοβανάκη βγήκε 5η.

Η καλύτερη βολή της Μαντούδη πραγματοποιήθηκε στα 12.29μ., ενώ για την Κυργιοβανάκη στα 12.16μ. Οι βολές της Μαντούδη ήταν 11.75, 11.19, 12.18, 11.84, 12.29 και 10.76μ, ενώ οι βολές της Κυργιοβανάκη ήταν 12.07, 11.47, 12.16, 10.97, 12.15 και 11.92μ.

Παράλληλα, ο Θανάσης Κωνσταντινίδης που είχε κατακτήσει δύο μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κατέκτησε την τέταρτη θέση της σφαίρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Η καλύτερη βολή του πραγματοποιήθηκε στα 5.06μ., ενώ οι βολές του μετρήθηκαν στα 4.89, 5.06, 4.47 και 4.19μ.